Hi All,
When bidding lighting projects, do you charge the customer a flat labor rate per fixture or do you bill your normal hourly rate based on the estimated time it will take to complete? Any advantage of one methodology vs the other?
Any tips for making lighting jobs more profitable (aside from simply increasing the price) would be appreciated.
Thanks,
Joe
I have been experimenting with per unit pricing
I have been using $10 per lamp
This includes mobilizing, demobilizing, packing up the old lamps and recycling them.
Recycling is about $2 per lamp for us to get rid of.
I have also been using $30 per component.
Sensor, driver or ballast swap.
These numbers work for me.
I plan everyting and make sure the guys have every specialized tool they need.
One sensor job we did and had a good measure of success was a sensor installation job to retrofit hundreds of stairwell fixtures.
I had to KO a hole in the side of the fixture.
I found a couple of stud punches on Ebay that punched a 7/8" hole.
I cut down the front angle of the stud punch with a portaband to get a close cut on the fixture body.
Next we had to what I call "husk" the sensors.
This was to get them out of the over pack cartons of 10, then open the individual box the were in.
Install two hole wagos on them.
Repack them into the over pack cartons in groups of 20.
Distribute the "husked" senors on every 10th floor.
One grunt type guy would open the fixture, punch the hole and install the sensor.
The more experienced guy would wire the fixture and close it back up.
I thought that maybe they could do 60 per day. 30 before lunch and 30 after lunch.
They picked up enough efficiency to routinely install 100 or more units in an 8 hour day and up to 120 on the best day.
The punch really helped out. Drilling them was just too much of a mess. It left metal shavings and metallic pendejos everywhere and was too hard to clean up.
Our only trash in the stairwell was the 7/8" slug. and two black pieces of insulation from stripping the two wires feeding the ballast.
The cardboard was managed by breaking it down and stacking it in the over pack cartons as we husked it.
I use the same numbers for several of the retrofits Ive done.
If I need rental equipment, I just use the monthly rate.